مروري بر وصيت نامه الهي شهدا

 

پایگاه بصیرت: يكي از شگفتي ها و يا به عبارتي بهتر بركات و عنايات دوران دفاع مقدس، ظهور مردان مردي بود كه تاريخ با همه ديرپايي اش جز در برهه اي كوتاه به خود نديده بود؛ انسان هايي كه بيش از هر چيزي درد دين داشتند و پيوند قرين آنها با اسلام سبب شده بود تا آنها بزرگترين و شگفت انگيزترين فداكاري ها و ايثارها را در عصر مدرنيسم به نمايش بگذارند. به طوري كه خون شهدا، معماي نبرد حق و باطل را كه قرن ها براي جامعه بشري بي پاسخ مانده بود، پاسخ داد و گويي جاني دوباره به حيات بشري بخشيد. آري، چه خوش گفت سيد شهيدان اهل قلم كه «عصر آينده را مردان خميني رقم خواهند زد.»

سربازان خميني(ره) مراحل تكامل روحي و معنوي كه علما و عرفا گاه ده ها سال عمر صرف آن مي كردند يك شبه طي مي كردند، اينها چنان عظمتي به جنگ دادند كه قلم ها در وصف آن ناكام مانده اند. بر اين اساس شناخت و باور شهدا قطعاً نيازمند معرفت شناسي عميق و دقيق از آنها در همه جنبه ها است.

بازماندگان، خانواده ها و همرزمان شهدا به طور ملموس تر، يادگارهاي جبهه هاي جنگ و شهادت مي توانند ابزارهايي براي يك مطالعه و تحقيق وسيع ميداني باشند؛ اما به نظر مي رسد همه اين داده ها، اطلاعاتي فرعي و مكمل قلمداد شوند و منبع اصلي اين معرفت شناسي را همان يادگارها و آثار به ظاهر دنيوي شهدا يعني وصيت نامه ها تشكيل مي دهند. زيرا وصيت نامه ها، نوشته هايي هستند كه مستقيماً از عمق باطن معنوي و ايمان آنان برآمد و البته تنها به واسطه برگه اي كاغذ بيان شده اند و اين كلمه ها و جمله هاي به يادگار مانده از شهدا به گوهرهايي گرانبها تبديل شده اند كه مي توانند نشانگر فضاي روحي و رواني شهدا و دغدغه هاي فكري و اخلاقي، اجتماعي ، خانوادگي و سياسي آنان و در كل حال و هوايي معنوي جبهه ها باشد؛ پيام هايي كه در نگاه اول قابل كشف و استخراج نيستند ولي با كمي دقت و تأمل قادرند روح آسماني و ژرفاي معنوي آنها را نشان دهند. بنابراين مي توان به وصيت نامه هاي شهدا به عنوان منبعي عرفاني و البته عقلاني وراي يك دست نوشته عادي نگاه كرد. متن هايي كه نشان از ذوب شدن آنان در وجود حق، آگاهي و بصيرت معنوي در امور ديني، اجتماعي و حتي سياسي بسيار زيباي شان را نشان مي دهد.

سير كمال و فلسفه معرفت الهي آنچنان زيبا در كلام شهدا و وصيت نامه هاي شان به تصوير كشيده شده است كه پير جماران با تمجيدات شگفتي از وصاياي شهدا مي فرمايند:«من هنگامي كه وصيت نامه انسان ساز شهيدي را مي بينم احساس حقارت و زبوني مي كنم. ايشان سند ايمان و تعهدشان را به اسلام در دست دارند و در مقدمه كتاب پيام خون كه در بردارنده» وصيت نامه شهداست مي نويسند:«من شرمم مي آيد خود را در مقابل اين عزيزان سرشار از ايمان و عشق و فداكاري به حساب مي آورم.»

بر اين اساس تألمات روحي و حالات عرفاني و ملكوتي شهدا، حاكي از اين واقعيت است كه آنچه سربازان خميني (ره) براي آن خون پاك خود را نثار كرده اند در درجه اول اسلام و ارزش هاي اسلامي بوده است. به طوري كه جمله «من سهم خود را بايد به اسلام ادا كنم.» عبارتي است كه در اكثر وصيت نامه هاي شهدا آن هم در اولين عبارات وصيت نامه ها آمده است.

برخلاف تصور بسياري از نسل مردم كه خون شهدا را صرفاً در دفاع از ميهن و سرزمين جست وجو مي كنند، اما بايد گفت كه انگيزه و دغدغه شهدا چيزي جز اسلام و درد دين نبوده است، لذا در اين نوشتار با تحليل محتوايي وصيت نامه هاي شهدا از نقاط مختلف كشور به موضوعاتي از قبيل نماز، دفاع از اسلام، ولايت فقيه ، خدا، عشق به حسين (ع) و راه حسين (ع) و ... به كرات اشاره شده است كه به برخي از آنان مي پردازيم.

 

¤نماز تأكيد اول شهدا

در يك پژوهش علمي دانشگاهي كه درخصوص محتواي وصيت نامه هاي شهداي استان تهران انجام شده است، بيش از 85 درصد از شهدا بر فريضه الهي نماز تأكيد كرده اند. جالب توجه است در اين وصيت نامه ها علاوه بر تأكيد بر انجام فريضه الهي نماز، به انجام نماز جماعت و نماز جمعه تأكيد و سفارش زيادي شده است.

 

¤ولايت پذيري اصل بي چون و چراي شهدا

در پژوهش آماري در تعدادي از وصيت نامه هاي شهدا كه در كتاب عوامل معنوي و فرهنگي دفاع مقدس به قلم علي تقي زاده اكبري آمده است،نشان مي دهد كه در هر وصيت نامه اي به طور ميانگين، چهار بار نام امام، ولايت و امام زمان (عج) و تبعيت از ولايت فقيه ذكر شده است. نتايج تحليل محتواي وصاياي شهدا در اين پژوهش نشان مي دهد كه تأكيد اصلي شهدا در وصاياي خود آن هم به مردم جامعه و نه تنها به خانواده هاي شان، پيروي بي چون و چرا از اصل ولايت فقيه است.

 

¤ دفاع از اسلام

در تحليل محتواي وصيت نامه 42 شهيد دانش آموز شهرستان نيشابور، نشان داده مي شود كه تمامي اين شهداي عزيز با انتخاب آگاهانه و اختيار به جبهه هاي حق شتافتند و انگيزه اصلي اكثر قريب به اتفاق آنها دفاع از اسلام بوده است. به طوري كه در بيشتر اين وصيت نامه ها، پيام اين شهيدان شناخت و حمايت از اسلام است كه با عباراتي چون «... انسان بداند براي چه به دنيا آمده و به كجا مي رود و هدفش از زندگي چيست...» و يا «من بايد خون خود را نثار اسلام كنم تا دين خود را ادا كنم.» همراه بوده است.

 

¤ رضاي خداوند

در يك پژوهش توصيفي و تحليلي در محتواي وصيت نامه هاي شهداي استان اردبيل، نشان داده شده است كه علل و انگيزه هاي اصلي و مهم شهدا براي شركت در جبهه و جهاد و شهادت طلبي، حصول رضايت خداوند و احساس تكليف در امر جهاد بوده است.

 

¤سفارش هاي معنوي شهدا

در پژوهش ديگري درخصوص تحليل محتواي وصيت نامه شهدا در استان مازندران و همچنين شهرستان تربت حيدريه، نتايج آماري نشان داده است كه بيش از 98 درصد توصيه ها و سفارش هاي شهدا به خانواده ها و همچنين عموم مردم رويكرد اعتقادي و معنوي داشته است. به طوري كه 70 درصد آنها به تبعيت از امام خميني (ره) و ادامه راه شهدا سفارش كرده اند؛ 31 تا 49 درصد دعا براي فرج امام زمان (عج) را طلب كرده اند، 5 تا 19 درصد تلاش امت اسلام براي آزادي قدس را سفارش كرده اند، 4/53 درصد طلب حلاليت داشتند كه بيشترين درخواست از پدر و مادر 5/9 درصد و از مادر به تنهايي 4 درصد بوده است،1/16 درصد خانواده هاي خود را به صبر و 2/13 درصد به عدم گريه و زاري سفارش نموده اند. بيش از 80 درصد آنها به انجام واجبات ديني و دفاع از اسلام سفارش كرده اند و حتي 7/45 درصد به امر حجاب و حياي زنان سفارش كرده اند.

همچنين آخرين كلام شهيدان، سفارش به اطاعت از رهبري، عمل به قرآن و تلاش براي تحقق اهداف مقدس نظام اسلامي، عمل به واجبات و احكام شرعي بوده است.

به هر حال امروز بعد از سال ها عبور از آن دوران، ارتباط مستقيم نسل فعلي و حتي آينده، با وصاياي مكتوب شهدا كه جزء با ارزش ترين، مقدس ترين و صادقانه ترين اسناد انقلاب اسلامي است بي نهايت نسل جوان ما را در كوران تهاجم نرم دشمنان اسلام و انقلاب بيمه خواهد كرد.

حسين غفار پور

 


نظرات (1)

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0